На тази възраст е чудесно да се ориентира
Снимка: Guliver / iStock
Около петата година родителите почват да се питат дали детето трябва да спортува или е по-разумно да го запишат на език или музика. Традиции в семейството, амбициите на майката, излишната енергия на хлапето, спортната слава на таткото в миналото – са фактори, които влияят.
Психолозите са единодушни, че около петата година е добре да ориентираме детето към някакъв спорт, който ще помогне на развитието и израстването му.
То е достатъчно голямо, за да възприеме нова информация, но все пак не е достатъчно укрепнало за натоварванията, които предстоят в училище. А спортът, независимо какъв ще е той, има положително въздействие – гради характер, дисциплина, навици, колективен дух... не развива само физиката. Така че, наблюдавайте дето и вижте дали това, което вие сте избрали, му допада и му помага. Нека отиде на една-две тренировки, а след това си поговорете как се чувства в „отбора“. Това ще наклони везните „за“ и „против“ в една или друга посока.
Гимнастика, балет, фигурно пързаляне:
Заради добрите традиции у нас, момиченцата още от 4-5 години избират художествeна гимнастика. Те са гледали изявите на българските „златни момичета“, състезанията, които се предават и по телевизията. И всяко мечтае да е като тях – с обръч, лента и бухалки.
Илюстрация: Guliver / iStock
Дори без стремеж за високи постижения, художествената гимнастика, балетът и фигурното пързаляне носят ползи за малката госпожица. Те развиват баланс, правилна стойка, елегантни жестове, грациозност...
Лека атлетика:
Царицата на спортовете не е сред най-популярните у нас, но...
Заниманията развиват хармонично тяло, помагат за оформяне на мускулите, поддържат тялото в тонус, формират качества като издръжливост...
Снимка: Guliver / iStock
Така че, ако детето обича да тича, скача, хвърля - пробвайте като го запишете на лека атлетика. Още повече, че спортът развива и натоварва симетрично мускулите на тялото и предпазва от гръбначни изкривявания.
Плуване:
Без значение дали ще стане един ден плувец, детето трябва да се научи да плува. И колкото по-рано се случи, толкова по-добре. След това само ще усъвършенства различни стилове и умения.
Някои родители пробват още от раждането да запозная бебето с водата и успяват. У нас има условия хлапето да се научи да плува от 4-5-годишна възраст.
Плуването не само стругова тялото, но и развива капацитета на белия дроб. А това е от полза за всички хлапета, които боледуват често от респираторни заболявания.
Колективен спорт:
Подходящ е и за най-малките –
още повече, че доста детски градини имат отбори. Така че не е нужно родителите да водят детето в някои клуб.
Футболът развива спортсменски качества, координация, внимание, способност да се вземат решения.
Снимка: Guliver / iStock
Тичането поддържа хлапето в добра физическа форма, а игра в отбор възпитава спортсменския дух.
Баскетбол:
Не е рано да запишете детето от 5-годишна възраст. Размерът на игрището и височината на коша за по-малките са различни, но уменията, които дава играта са същите както и на големите. Тренировките – да скача, да води топката, да спира и ускорява, допринасят за хармонично развитие на мускулите.
Специфични упражнения са от помощ за общото физическо развитие и усъвършенстват бързите реакции.
Мона Василева
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари